Blog

Dojrzewanie do pozbywania się rzeczy – czym jest minimalizm?

Modny ostatnio minimalizm wkracza coraz częściej do naszego domu, mieszkania, strychu, piwnicy czy garażu. Najważniejsze jednak jak wkracza on w nasze życie. Bo w minimalizmie nie chodzi tylko o rzeczy. On płynąć powinien z nas samych i być bardziej przekonaniem, że rzeczy, które posiadamy nas nie definiują. Nasze poczucie własnej wartości nie wynika z posiadania czegokolwiek tylko z tego kim jesteśmy, co robimy, co myślimy i co mamy do powiedzenia i do zrobienia dla świata. Jednak zwykle tę trudną drogę do minimalizmu zaczynamy właśnie od tego co na zewnątrz, czyli od wyzbywania się różnych zbędnych dla nas rzeczy, od porządkowania przestrzeni i sprzątania bałaganu.

Oczywiście spotkamy rozwiązania radykalne, których zwolenniczką osobiście nie jestem i bliższe mi są te bardziej rozważne, przemyślane. Istotny jest jednak fakt, że jeśli nadmiar wszystkiego zaczyna nas przytłaczać i wkraczać w nasze relacje, samopoczucie i emocje to trzeba znaleźć rozwiązanie i zastosować jakieś rozwiązanie. Zwolennicy radykalizmu spakują to co wydaje się zbędne i zostawią pod śmietnikiem, oddadzą w jakieś miejsce lub co bardziej już pracochłonne wystawią na sprzedaż, choć ten ostatni proces wymaga już dłuższego czasu i większego zaangażowania. Przy tych drastycznych rozwiązaniach wpadamy jednak często w błędne koło, bo wyrzucone, oddane czy szybko sprzedane rzeczy zastępujemy kolejnymi – coś jak efekt jojo przy dietach cud. Rozwiązania bardziej przemyślane częściej kończą się pozytywnym efektem, ale wymagają czasu i miejsca. W tym miejscu można skorzystać z opcji małych magazynów, komórek czy boksów oferowanych w Opolu pod marką ‘Ogarniemy to’. Wybrać możesz mini magazyn o powierzchni od 1-18 m2 i przechować w nim wszystkie rzeczy, które będziesz mógł stopniowo uporządkować. Dostęp do przechowalni masz 24h przez 7 dni w tygodniu, a swój magazyn możesz wynająć w elastycznej formie i w trakcie umowy go zwiększać lub zmniejszać w zależności od twoich potrzeb. Dzięki temu zyskasz miejsce i czas, by dojrzeć do pozbycia się rzeczy, których nie potrzebujesz i mądrego oczyszczenia swojego domu, mieszkania, strychu, piwnicy czy garażu, a w konsekwencji swojego życia.

W praktyce minimalizowanie stanu posiadania to proces długi, pracochłonny. Oprócz pracy związanej z pakowaniem wymaga również pracy ze sobą i swoimi emocjami. Często rzeczy utożsamiamy ze wspomnieniami i emocjami, które się z nimi wiązały. By było łatwo się z nimi rozstać musimy rozdzielić rzeczy i uczucia. Najtrudniej jest z pamiątkami, bo właśnie sentyment, często nie pozwala nam się z nimi rozstać. Dlatego jestem fanką spokojnych, stopniowych zmian, które możemy rozłożyć na miesiące, a czasem nawet lata. Wtedy nasze dojrzewanie do pozbywania się rzeczy przerodzi się w minimalizm, który nie jest ascetycznym wyzbywaniem się dóbr tego świata, a świadomym dojrzewaniem do tego, że rzeczy, które mamy nas nie definiują.

Wybierzcie zatem to co przemawia do was bardziej. Jeśli pozbywanie się czegokolwiek nie jest dla Was, to przechowajcie to wszystko w mini magazynach i wracajcie do tego, kiedy tylko chcecie. Wyzbywanie się rzeczy nie musi być wcale drogą dla każdego. Zatem działajcie jak podpowiada Wam własna intuicja. Powodzenia 😊