Blog

Remont mieszkania krok po kroku. Jak to zaplanować?

Temat remontu to niestety nie łatwa sytuacja i by przetrwać ją w pozytywny sposób i wyjść z niej zwycięsko musimy dobrze wszystko zaplanować. Od czego zacząć i jak się z tym zmierzyć? Przedstawiamy poniżej kilka istotnych punktów, które pozwolą nam się przygotować do planowanego remontu. Temat jest rozległy i zdecydowanie będziemy go kontynuować, ale zacznijmy od PLANOWANIA REMONTU.

WIZJA, PROJEKT, WYBÓR MATERIAŁÓW

Zaczynamy przede wszystkim od przedyskutowania planu i pomysłów w rodzinnym gronie. Spójna wizja jest bardzo istotna na pierwszym etapie podejmowania decyzji. Oczywiście ostateczny kształt projektu możemy wesprzeć inspiracjami z magazynów wnętrzarskich, z Internetu lub sięgnąć po rady architektów, którzy profesjonalnie doradzą nam w najdrobniejszych szczegółach jak zorganizować i urządzić przyjazną dla nas przestrzeń do życia, by spełniała nasze kluczowe potrzeby. W rozwiązaniach technicznych, czy z doborem materiałów oczywiście pomogą profesjonalni doradcy techniczni, czy wykonawcy, których wybierzemy. Zdecydowanie polecamy ekipy ‘Ogarniemy to’, które radzą sobie z każdym wyzwaniem. Jednak wizja, jaką chcemy osiągnąć jest bardzo ważna i jej określenie w postaci projektu architekta czy choćby zdjęć i propozycji z naszych inspiracji pozwoli później w bardziej precyzyjny sposób przygotować kosztorys przed wykonawczy przez wykonawców prac.

BUDŻET

Wizja i wybór materiałów wykończeniowych jest też mocno związana z naszym budżetem, który przeznaczamy na ten cel. Można przyjąć, że na wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim średnio wydamy na 1 m2 kwotę w przedziale 1000-1200 zł. Sprawa nieco bardziej komplikuje się przy remoncie generalnym mieszkań z rynku wtórnego, bo tu możemy napotkać wiele niespodzianek i przyjmujemy z inwestorami w tym przypadku średnio kwoty 1200-1800 zł za 1 m2. Kwoty obejmują usługę remontową, materiały i ewentualne przygotowanie powierzchni do pracy. W zależności od standardu kwoty mogą być ciut niższe bądź wyższe, ale określenie naszej wizji i rozmowa z doświadczonym wykonawcom pozwoli nam przybliżyć się mocno z budżetem przed wykonawczym do rzeczywistych kosztów, jakie nas spotkają.

ZABEZPIECZENIE MEBLI SPRZĘTÓW I RZECZY OSOBISTYCH

Zdecydowanie polecamy wszystkim planującym remont skorzystanie z mini magazynów ‘Ogarniemy to’ w Opolu przy Głogowskiej 39. Przechowacie tam bezpiecznie rzeczy na czas remontu. Pozbywacie się tym samym później uciążliwości sprzątania pyłu w każdej najmniejszej szczelinie swoich sprzętów czy mebli. Ekipy przeprowadzkowe mogą spakować i przewieźć rzeczy do wybranej komórki, do której dostęp o każdej porze dnia i nocy ma jedynie właściciel. Koszt miesięczny takiej komórki waha się od 49,90 zł do 615 zł w zależności od wielości i gabarytów rzeczy, które chcemy przechować. Usługa transportu czy przeprowadzki jest kalkulowana indywidualnie i zależy od odległości od magazynu, ilości pięter do pokonania przy wynoszeniu rzeczy, czasu pracy oraz wielkości zespołu, jaki musimy zaangażować do działania.

PLANOWANIE PRAC REMONTOWYCH

Kwestia budżetu istotnie wpłynie też na planowanie prac. Możemy przy pełnym budżecie planować remont etapami prac w każdym z pomieszczeń co zdecydowanie ułatwi i przyspieszy realizację ekipie. Drugim rozwiązaniem jest przechodzenie kolejno z pokoju do pokoju i wówczas możemy kończyć każde pomieszczenie osobnym budżetem i planować kolejne. To rozwiązane wydłuży czas prac, zwłaszcza w opcji, kiedy inne pomieszczenia będą użytkowane przez domowników i trzeba będzie odpowiednio je zabezpieczyć przed pyłem i innymi niedogodnościami prac remontowych. Warto z wykonawcami omówić plan prac i odbiorów.

POZWOLENIA I ZAMÓWIENIE MATERIAŁÓW

Szczególnie przy mieszkaniach w blokach pamiętajmy, by planowane prace zgłosić w spółdzielni lub u zarządcy. Zwłaszcza wtedy, gdy będziemy dokonywać ingerencji w instalacje lub będzie potrzeba wynajęcia kontenera czy big bagów na gruz i inne elementy, które będą utylizowane. Nasz zespół zawsze dba o odpowiednie informacje dla naszych sąsiadów, które na kolejnych etapach prac pozwolą nam na bezproblemowe funkcjonowanie w środowisku sąsiedzkim. Jeśli ekipy o to nie dbają to pamiętajmy o tym sami. Często w mieszkaniu zamierzamy mieszkać i nie warto nadszarpnąć w takim przypadku cierpliwości naszych sąsiadów. Planowane prace ściśle są powiązane z materiałami wykończeniowymi, które często musimy zamówić wcześniej. Ustalmy zatem czy zamówień, zakupów dokonywać ma nasz wykonawca, czy sami musimy dbać o dostarczenie materiałów do wykończeń.