Remont mieszkania krok po kroku. Wybór wykonawcy.
Doprecyzowaliśmy już wizje związane z remontem, zaplanowaliśmy wstępny budżet i kolejne etapy prac przygotowawczych do remontu. Za chwilę będziemy już startować z pierwszymi działaniami. Zatem jak i od czego zacząć?
JAK DOKONAĆ DOBREGO WYBORU?
Zdecydowanie zwróćmy w tym przypadku uwagę na rekomendacje i opinie klientów o ekipach, jakie bierzemy pod uwagę. Szukajmy zatem wśród opinii naszych znajomych, rodziny, ale również w Internecie – szczególnie w mediach społecznościowych na dedykowanych grupach dot. remontów i wykończeń. W takich miejscach ludzie bardzo często dzielą się swoimi spostrzeżeniami i opiniami. Zwracajmy uwagę szczególnie na te opinie, które nie są anonimowe i można ewentualnie tych osób dopytać o szczegóły współpracy z wykonawcą, którego bierzemy pod uwagę. O profesjonalistów dostępnych od ręki jest niezwykle ciężko, zatem zadbajmy o to, by wpisać się z wyprzedzeniem w kalendarze realizacji. Dziś oczekiwanie na dobre ekipy wykonawcze trwa od 2 nawet do 12 miesięcy. Może się okazać, że zaplanowanie wszystkiego i prace przygotowawcze zajmą nam więcej czasu niż mogłoby się wydawać. Często też z wyprzedzeniem musimy zamówić odpowiednie materiały wykończeniowe. Na profesjonalistów z dobrymi rekomendacjami warto poczekać, bo niestety błąd w tej kwestii może kosztować nas dużo więcej pieniędzy, czasu i nerwów.
Podejmując decyzję o wykonawcy zwróćmy też uwagę na to czy szukamy ekip, które kompleksowo zajmą się remontem - z jednym koordynatorem prac, który przypilnuje wszystkich specjalistów z różnych dziedzin i będzie odpowiedzialny za całościowy budżet i odbiór wszystkich prac. Czy może chcemy sami pilnować każdego etapu (jeśli mamy wiedzę i doświadczenie) i decydować o wyborze ekip elektryków, hydraulików, płytkarzy czy malarzy itd.? W naszym zespole ‘Ogarniemy to’ zdecydowanie kompleksowo podchodzimy do tematu. Bardzo często zdarza się przy inwestycjach deweloperskich, że zaczynamy od odbioru inwestycji z rąk dewelopera i przygotowania raportu i listy ewentualnych usterek przed przystąpieniem do prac wykończeniowych. Przy mieszkaniach czy domach z rynku wtórnego bardzo ważną kwestią jest zapoznanie się z przebiegiem instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Musimy wiedzieć, jaki mamy stan faktyczny nieruchomości przeznaczonej do remontu i jaki efekt docelowy chcemy osiągnąć dla klienta w przyszłości. Gruntownie przygotowanie wyceny w oparciu o wizję lokalną i rozmowę z inwestorem może być punktem wyjścia do zweryfikowania naszego wstępnego budżetu.
Absolutnym minimum musi być spotkanie w miejscu planowanej inwestycji i przeprowadzenie wizji lokalnej przez potencjalnego wykonawcę. Tylko takie konkretne podejście do tematu będzie wiązało się z bardziej precyzyjną opcją przygotowanego kosztorysu przed wykonawczego ze strony wykonawcy. Często też przy takim spotkaniu wyjdą dodatkowe kwestie, które przy rozmowie telefonicznej mogą być niedoprecyzowane i niedopowiedziane, a będą miały później istotny wpływ na budżet, z jakim będziemy musieli się zmierzyć. Pamiętajmy też o tym, by konkretnie sprecyzować materiały wykończeniowe np. rodzaj płytek, podług, jakie planujemy wykorzystać. Zdecydowanie ma to wpływ na cenę usługi. Firmy wykonawcze w różny sposób podchodzą do kosztorysów. Wielokrotnie spotkaliśmy się z klientami, którzy porównywali nasz kosztorys przed wykonawczy ze wstępną, niejednokrotnie ustną wyceną wykonawców podaną na podstawie rozmowy telefonicznej. Musimy mieć świadomość nieprecyzyjności i dużej tolerancji błędu przy takim podejściu. Profesjonalny kosztorys powinien odnosić się konkretnie do nieruchomości, o której rozmawiamy, do materiałów wykończeniowych, z jakimi przyjdzie pracować ekipom i do stanu faktycznego lokalu po wstępnej wizji lokalnej. Jeśli rozmawiamy o kompleksowej usłudze to warto by były wyszczególnione w nim kolejne etapy prac z odniesieniem do czasu realizacji i szacowanych kosztów przy założeniu braku niespodzianek, które czasami w tej branży są nieuniknione. Zatem podsumowując najważniejsza przy wyborze powinna być rekomendacja i opinia o potencjalnym wykonawcy, a drugorzędną sprawą powinna być cena i dostępność ekipy od ręki.
MAMY EKIPĘ I CO DALEJ?
Jak zaplanujemy już z wybranym wykonawcą czas startu prac remontowych czy wykończeniowych możemy przejść do kolejnych kwestii zanim wszystko ruszy pełną parą. Szczególnie przy mieszkaniach w blokach pamiętajmy, by planowane prace zgłosić w spółdzielni lub u zarządcy. Zwłaszcza wtedy, gdy będziemy dokonywać ingerencji w instalacje lub będzie potrzeba wynajęcia kontenera czy big bagów na gruz i inne elementy, które będą utylizowane, a na terenie przy nieruchomości musimy zabezpieczyć na nie odpowiednie miejsce. Zadbajcie również o odpowiednie informacje dla waszych sąsiadów, które na kolejnych etapach prac pozwolą na bezproblemowe funkcjonowanie w środowisku sąsiedzkim. Nasze ekipy dbają zawsze o ten aspekt i sami wywieszamy takie informacje na tablicach dla sąsiadów przy realizowanych pracach remontowych. Jeśli ekipy o to nie dbają to pamiętajmy o tym sami. Często w mieszkaniach, które remontujemy zamierzamy później mieszkać i nie warto nadszarpnąć w takim przypadku cierpliwości naszych sąsiadów. Planowane prace ściśle są powiązane z materiałami wykończeniowymi, które często musimy zamówić wcześniej. Ustalmy zatem czy zamówień, zakupów dokonywać będzie nasz wykonawca, czy sami musimy dbać o dostarczenie wszystkich materiałów do wykończeń. Sporządźmy z wykonawcą listę potrzebnych rzeczy i czasu ich dostarczenia w miejsce remontu, by później ewentualne braki czy dłuższe oczekiwanie nie spowodowały ewentualnych opóźnień w realizacji inwestycji.
Udostępnij
Zobacz również
03 styczeń, 2022
Czyżby noworoczne postanowienia? Działaj i zacznij od porządków już dziś!
Nowy Rok, nowa energia i nowa JA. Takie nowe otwarcie i czysta karta, z którą symbolicznie wkraczamy w nowe. Ten czas obfituje u wielu z nas w planery pełne nowych postanowień, celów i życzeń, które być może uda nam się zrealizować. A gdyby tak nie postan…
Czytaj dalej15 grudzień, 2021
Dojrzewanie do pozbywania się rzeczy – czym jest minimalizm?
W minimalizmie nie chodzi tylko o rzeczy. On płynąć powinien z nas samych i być bardziej przekonaniem, że rzeczy, które posiadamy nas nie definiują. Nasze poczucie własnej wartości nie wynika z posiadania czegokolwiek tylko z tego kim jesteśmy, co robimy,…
Czytaj dalej01 wrzesień, 2021
Wyprzedaż garażowa lekarstwem na pozbycie się nieużywanych rzeczy
Uczestnictwo w wyprzedaży garażowej to świetna zabawa i okazja do pozbycia się rzeczy, które nam zalegają, a często nie chcemy ich wyrzucić na śmietnik. Jest to jedna z ciekawszych opcji pozbywania się niepotrzebnych przedmiotów, bo mamy w tym przypadku p…
Czytaj dalej